Mindfulness neboli všímavost či vědomá přítomnost není jen další trendy slovíčko, ale naše elementární, dnes už trochu zakrnělá dovednost. V uspěchané době, která nás neustále zahlcuje všemožnými podněty, je totiž obtížné rozeznat, kdy ještě děláme to, co nás opravdu těší, a kdy už se jen necháváme vláčet zaběhnutými a často nevyhovujícími stereotypy či vzorci. A právě s tím umí mindfulness pomoci – otevírá dveře k plnohodnotnějšímu a vědomějšímu životu a pomáhá předcházet (nejen) digitální závislosti.
Jak a proč začít praktikovat mindfulness?
Pod vzletným pojmem mindfulness si možná představíte soustředěnou meditaci v tureckém sedu. Jeho krása však naopak tkví v tom, že ho lze praktikovat klidně i za pochodu. Stačí se během jakékoliv činnosti uvelebit v roli vnitřního tichého pozorovatele a prostě jen vnímat, co právě prožíváte. Zkuste se na chvíli oprostit od hodnocení a spěchu. Všímejte si svých pocitů a prožitků, ale nenechte se jimi vyrušovat.
Zní to jednoduše, jenže zpočátku se hlava brání. Naše mysl je totiž zvyklá neustále těkat a permanentně přeskakovat z jednoho podnětu na druhý. Mozek se svého „all inclusive“ informačního servisu prostě nechce vzdát. Co s tím? Nevzdávejte se ani vy a zkoušejte to pořád znova – buďte k sobě laskaví, ale vytrvalí. Začněte třeba jen tím, že se zaměříte na svůj dech nebo zapojíte smysly. Klidně si to rovnou vyzkoušejte:
Co teď kolem sebe vidíte? Co slyšíte? Co cítíte? A na co si můžete sáhnout?
Počáteční nejistotu brzy vystřídají první benefity. Kromě zjištění, že vám spousta okolních krás unikala, nebo jste je nedokázali dostatečně ocenit, přináší trénink všímavosti i další měřitelné výsledky:
Méně stresu a úzkostí
Z evolučního hlediska se přirozeně více soustředíme na možná rizika a nebezpečí. Myšlenky nám proto samovolně odbíhají k negativním tématům, a tak nás automaticky stresují – tedy pokud je neumíme ukočírovat, což můžeme praxí mindfulness postupně natrénovat. Přirozený proud myšlenek sice nezablokujeme, ale dokážeme jim nepodléhat a nechat katastrofické vize odejít stejně rychle, jako přišly. Naše psychické rozpoložení tak bude mnohem stabilnější a vyrovnanější.
Studie potvrzují, že mindfulness příznivě ovlivňuje zvládání emočně náročných situací, zmírňuje úzkosti a deprese.
Zdravější tělo
Mindfulness kromě duševního zdraví prokazatelně prospívá i tomu fyzickému. Zlepšuje kvalitu spánku a imunitu, a navíc příznivě ovlivňuje hladinu krevního tlaku.
Vliv na naše celkové zdraví má také vědomé jedení. Všímavost u jídelního stolu totiž snižuje riziko, že se přejíme, nebo jídlo zhltneme tak, že nám po něm bude těžko a tělo ho dostatečně nestráví. Zkuste si proto alespoň jedno jídlo denně vychutnat bez televize, mobilu nebo vyřizování e-mailů.
Kvalitnější vztahy
Všímavost umí výrazně zkvalitnit i vztahy, a to včetně vztahu se sebou samým. Schválně – kdy jste si naposledy dopřáli chvíli pro sebe a zamysleli se, co v daný moment opravdu potřebujete?
Podle výzkumů pak mindfulness zlepšuje i empatii, která se z dnešní, převážně digitální komunikace postupně vytrácí. Při praktikování vědomé přítomnosti je navíc vyloučeno, abychom během konverzace z očí do očí stíhali sledovat i notifikace na telefonu. Svým blízkým tak dopřejeme plnou pozornost, která je nezbytná pro uspokojení základních lidských potřeb.
Z našich dat vyplývá, že čím se děti cítí osamělejší, tím větší je riziko, že budou nadužívat digitální technologie. Jejich offline sociální vazby tak dále chřadnou, pocit osamělosti narůstá a začarovaný kruh se uzavírá.
Závislosti pod kontrolou
Právě vědomé a smysluplné vztahy umí spolu s mindfulness podpořit léčbu závislostí nebo působit jako jejich prevence. Závislosti totiž často slouží jako pomyslná záplata na pocit prázdnoty, nudu nebo jiné nepříjemné emoce. Když se však naučíme prožívat emoce tady a teď, snáze dosáhneme životního naplnění, a tím se sníží i potřeba hledat útěchu v online světě, alkoholu nebo třeba hazardních hrách.
Funguje to ale i opačně. Mindfulness lze přímo aplikovat na potenciálně návykové aktivity. Vědomým používáním sociálních sítí tak můžeme do velké míry předejít tomu, že spadneme do spirály závislostních a návykových mechanismů, které na nás vývojáři digitálních platforem nastražili.
Před každým odemčením obrazovky telefonu se sami sebe zeptejte: Proč se telefon chystám použít? Co tam budu dělat? A kolik času na něm strávím?
Úspěch a výkonnost
V neposlední řadě nám všímavost pomůže dosahovat našich profesních, studijních a seberozvojových cílů. Podle odborníků totiž mindfulness zlepšuje paměť a schopnost učení i soustředění na jednu věc. (Že multitasking stejně neexistuje, už víte, že jo?)
Subjektivně také můžeme pociťovat více energie, která se hodí ve všech životních sférách. S vědomým přístupem se navíc lépe mění i nechtěné návyky, které nás na cestě za našimi cíli zbytečně brzdí.
Jednoduchými mindfulness cvičeními je protkaná i naše sedmidenní e-mailová výzva Replug me challenge. Přidáte se ke stovkám nadšených účastníků?