Být s někým v kontaktu je dnes otázkou jednoho ťuknutí do obrazovky. Pocit osamělosti a absence hlubokých vazeb se přesto nad lidstvem vznášejí jako bouřkový mrak. Stejně tak pokulhávají i vztahy, které máme se sebou samými. Vlivem digitálního přehlcení, diktátu neustálé zaneprázdněnosti a neschopnosti poradit si s nepříjemnými emocemi, které k nám ve volných chvílích přicházejí, se totiž času strávenému o samotě vědomě či nevědomě vyhýbáme. Umění být sám se sebou – a tedy i bez technologií – je přitom praktická dovednost, kterou se vyplatí kultivovat. Přečtěte si proč.
1. Uděláte si vnitřní inventuru
Záměrné lelkování, procházka po lese nebo rozjímání u šálku čaje je ideální příležitostí k utřídění myšlenek, ujasnění postojů i zjištění, jak se vlastně máme. Zároveň tak poznáváme svou osobnost, což nám pomáhá lépe se rozhodovat a komunikovat o svých potřebách. Snáze také zachytíme okamžik, kdy nám přestává být dobře, a můžeme to zavčasu řešit.
- TIP: Alespoň jednou týdně vezměte sami sebe na rande a zrekapitulujte si uplynulé dny.
2. Podpoříte svou kreativitu
Ať jde o business plán, nebo originální dárek pro kamarádku, ty nejlepší nápady k nám často přicházejí, když to nejméně očekáváme – třeba ve sprše. Ne náhodou. Když totiž „vypneme“, jdeme naproti tzv. AHA momentům, které podle experimentů Jonathana Schoolera z univerzity v Saint Barbaře nastávají zejména, pokud samotu doplníme o denní snění.
- TIP: Vyzkoušejte také techniky mindfulness.
3. Budete produktivnější
Některé pracovní úkoly se snáze plní na „samotce“. Během aktivit, na které se potřebujete soustředit, proto omezte rušivé vlivy včetně upovídaných kolegů, vyhněte se multitaskingu a vytvořte si ideální podmínky pro hlubokou práci. Odvedete ji rychleji a efektivněji, a následně tak můžete strávit více plnohodnotných chvil s ostatními.
Dlouhodobě zvýšit produktivitu ale pomáhá i zmiňované lelkování – přepracovaný a přehlcený mozek totiž zdaleka není tak výkonný, jak bychom si přáli. Podobně jako sval po fyzické aktivitě jednoduše potřebuje čas na regeneraci a obnovu mentálních kapacit.
4. Získáte pocit autonomie a sebevědomí
Sebepoznání a pocit, že dokážeme žít sami se sebou, pomáhá budovat pocit autonomie, tedy stav, kdy víme, co chceme, a můžeme se podle toho svobodně rozhodovat. Právě autonomie se přitom v našich výzkumech ukazuje jako možný ochranný faktor před škodlivým užíváním digitálních technologií. „Vedlejším produktem“ tohoto rozpoložení navíc bývá i vyšší sebevědomí.
- TIP: Pokud si chcete dopřát čas pro sebe u obrazovky (třeba s oblíbeným seriálem), omezte vyrušování dalšími technologiemi – vypněte notifikace na notebooku, kde si seriál přehráváte, a mobil odložte do jiné místnosti.
5. Zlepšíte své vztahy s druhými a lépe jim porozumíte
Díky času o samotě dokážeme rozklíčovat nejen naše vlastní emoce, ale i pocity ostatních, a snáze tak pochopit jejich chování. Můžeme také hlouběji reflektovat, jakou roli v životě druhých hrajeme, a jakou naopak hrají oni v tom našem.
Případný zádrhel pak zvládneme odhalit, promyslet a mluvit o něm dříve, než když od nepříjemných emocí utíkáme k obrazovkám a nemáme prostor na jejich prozkoumání.
Umění být občas o samotě tak paradoxně může být prevencí tíživého pocitu osamělosti, který trápí (nejen) dnešní děti.
Jak do života pozvat více času pro sebe?
- Naplánujte si to – čas sami se sebou si zaznačte do diáře jako jakoukoliv jinou schůzku či povinnost.
- Vytvořte si kotvu a rutinu – plánované chvilky pro sebe spojte s něčím, co už běžně děláte, například s ranním protažením. Nemusí to hned zabrat hodiny, každá pětiminutovka se počítá.
- Využijte prostoje – nicnedělání a sebereflexi se můžete věnovat třeba během cestování (pokud tedy zrovna neřídíte).
- Zapojte celou rodinu – vysvětlete ostatním, proč je pro vás čas o samotě důležitý, a postarejte se, aby vám vaši chvilku dopřáli. Na oplátku pak můžete zabavit děti, když bude rozjímat partner či partnerka.
- Pište si deník – zaměstnáte hlavu, ruce i oči a předejdete tak nutkání sahat po telefonu.
Sedm malých zastavení a příležitostí k sebereflexi nabízí i naše týdenní e-mailová výzva, ke které se můžete přihlásit zcela zdarma.