Samota není totéž, co osamělost. Proč pravidelně trávit čas sám či sama se sebou?

7.6.2023
6 minut
Samota není totéž, co osamělost. Proč pravidelně trávit čas sám či sama se sebou?

Být s někým v kontaktu je dnes otázkou jednoho ťuknutí do obrazovky. Pocit osamělosti a absence hlubokých vazeb se přesto nad lidstvem vznášejí jako bouřkový mrak. Stejně tak pokulhávají i vztahy, které máme se sebou samými. Vlivem digitálního přehlcení, diktátu neustálé zaneprázdněnosti a neschopnosti poradit si s nepříjemnými emocemi, které k nám ve volných chvílích přicházejí, se totiž času strávenému o samotě vědomě či nevědomě vyhýbáme. Umění být sám se sebou – a tedy i bez technologií – je přitom praktická dovednost, kterou se vyplatí kultivovat. Přečtěte si proč.

1. Uděláte si vnitřní inventuru

Záměrné lelkování, procházka po lese nebo rozjímání u šálku čaje je ideální příležitostí k utřídění myšlenek, ujasnění postojů i zjištění, jak se vlastně máme. Zároveň tak poznáváme svou osobnost, což nám pomáhá lépe se rozhodovat a komunikovat o svých potřebách. Snáze také zachytíme okamžik, kdy nám přestává být dobře, a můžeme to zavčasu řešit.

  • TIP: Alespoň jednou týdně vezměte sami sebe na rande a zrekapitulujte si uplynulé dny.

2. Podpoříte svou kreativitu

Ať jde o business plán, nebo originální dárek pro kamarádku, ty nejlepší nápady k nám často přicházejí, když to nejméně očekáváme – třeba ve sprše. Ne náhodou. Když totiž „vypneme“, jdeme naproti tzv. AHA momentům, které podle experimentů Jonathana Schoolera z univerzity v Saint Barbaře nastávají zejména, pokud samotu doplníme o denní snění.

3. Budete produktivnější

Některé pracovní úkoly se snáze plní na „samotce“. Během aktivit, na které se potřebujete soustředit, proto omezte rušivé vlivy včetně upovídaných kolegů, vyhněte se multitaskingu a vytvořte si ideální podmínky pro hlubokou práci. Odvedete ji rychleji a efektivněji, a následně tak můžete strávit více plnohodnotných chvil s ostatními.

Dlouhodobě zvýšit produktivitu ale pomáhá i zmiňované lelkování – přepracovaný a přehlcený mozek totiž zdaleka není tak výkonný, jak bychom si přáli. Podobně jako sval po fyzické aktivitě jednoduše potřebuje čas na regeneraci a obnovu mentálních kapacit.

4. Získáte pocit autonomie a sebevědomí

Sebepoznání a pocit, že dokážeme žít sami se sebou, pomáhá budovat pocit autonomie, tedy stav, kdy víme, co chceme, a můžeme se podle toho svobodně rozhodovat. Právě autonomie se přitom v našich výzkumech ukazuje jako možný ochranný faktor před škodlivým užíváním digitálních technologií. „Vedlejším produktem“ tohoto rozpoložení navíc bývá i vyšší sebevědomí.

  • TIP: Pokud si chcete dopřát čas pro sebe u obrazovky (třeba s oblíbeným seriálem), omezte vyrušování dalšími technologiemi – vypněte notifikace na notebooku, kde si seriál přehráváte, a mobil odložte do jiné místnosti.

5. Zlepšíte své vztahy s druhými a lépe jim porozumíte

Díky času o samotě dokážeme rozklíčovat nejen naše vlastní emoce, ale i pocity ostatních, a snáze tak pochopit jejich chování. Můžeme také hlouběji reflektovat, jakou roli v životě druhých hrajeme, a jakou naopak hrají oni v tom našem.

Případný zádrhel pak zvládneme odhalit, promyslet a mluvit o něm dříve, než když od nepříjemných emocí utíkáme k obrazovkám a nemáme prostor na jejich prozkoumání.

Umění být občas o samotě tak paradoxně může být prevencí tíživého pocitu osamělosti, který trápí (nejen) dnešní děti.

Jak do života pozvat více času pro sebe?

  • Naplánujte si to – čas sami se sebou si zaznačte do diáře jako jakoukoliv jinou schůzku či povinnost.
  • Vytvořte si kotvu a rutinu – plánované chvilky pro sebe spojte s něčím, co už běžně děláte, například s ranním protažením. Nemusí to hned zabrat hodiny, každá pětiminutovka se počítá.
  • Využijte prostoje – nicnedělání a sebereflexi se můžete věnovat třeba během cestování (pokud tedy zrovna neřídíte).
  • Zapojte celou rodinu – vysvětlete ostatním, proč je pro vás čas o samotě důležitý, a postarejte se, aby vám vaši chvilku dopřáli. Na oplátku pak můžete zabavit děti, když bude rozjímat partner či partnerka.
  • Pište si deník – zaměstnáte hlavu, ruce i oči a předejdete tak nutkání sahat po telefonu.

Sedm malých zastavení a příležitostí k sebereflexi nabízí i naše týdenní e-mailová výzva, ke které se můžete přihlásit zcela zdarma.

Další články, které by vás mohly zajímat: