Chceš mít technologie pod kontrolou, a navíc inspirovat ostatní? Staň se Onfine Buddy!

22.8.2024
5 minut čtení
Chceš mít technologie pod kontrolou, a navíc inspirovat ostatní? Staň se Onfine Buddy!

Záleží ti na budoucnosti a duševním zdraví tvé generace? Přidej se k Onfine Buddies a pomoz svým vrstevníkům a vrstevnicím, aby našli zdravý vztah k technologiím i k sobě samým.

O co jde?

Od října nově spouštíme volnočasový vzdělávací program pro středoškoláky a středoškolačky, kterým záleží na tom, aby jejich generace setřásla pověst digitálních závisláků. Naši Onfine Buddies se během pravidelných edukačních workshopů a individuálních konzultací naučí, jak na nás obrazovky a sociální sítě působí, a jak si k technologiím vytvořit zdravý vztah.

Díky zapojení do programu získají spoustu nových zkušeností využitelných jak v osobním, tak i v budoucím studentském nebo profesním životě. Zároveň podpoří další mladé lidi na cestě k digitálnímu wellbeingu, a navíc se kreativně vyřádí.

Kdo se může stát Onfine Buddy?

Přihlásit se mohou studující 1.–3. ročníků středních škol. Nezáleží na tom, v jakém koutu České republiky bydlíš, ale je potřeba počítat s občasnými cestami do Brna (během 9 měsíců proběhne 5 osobních setkání).

Přihlášení a účast v programu je zcela zdarma. Účastníci a účastnice hradí pouze vlastní vedlejší výdaje, jako je cestovné či strava.

Jak to bude probíhat?

Vzdělávací program Onfine Buddies trvá 9 měsíců, během kterých se potkáme celkem 9krát (5krát osobně a 4krát online). Součástí je také průběžný individuální a skupinový mentoring, který ti pomůže lépe porozumět tvým vlastním potřebám při dosahování digitálního wellbeingu. Cennou zpětnou vazbu získáš také díky supervizi u průběžných úkolů a během velkého závěrečného projektu.

Každý Buddy bude mít k dispozici svého mentora, projde sérií vzdělávání a poté bude samostatně realizovat aktivity pro svou komunitu. Kromě hlubšího porozumění tématu digitálního wellbeingu se tak zdokonalíš i v lektorských, prezentačních a komunikačních dovednostech.

Jaká témata probereme?

  • Jak funguje online svět a jak na nás působí (závislost, algoritmy, dopamin, FoMO, …).
  • Jak s online světem souvisí komunikace, vztahy, odpočinek, spánek, sebevědomí, pozornost, emoce, sociální bubliny a kritické myšlení.
  • Co se hodí vědět o bezpečnosti, reklamách a hrách.
  • Jak používat technologie zdravě, a to včetně praktických tipů a mindfulness cvičení.
  • Jak vytvořit základní grafiku a prezentace v Canvě.
  • Jak naboostovat své lektorské a prezentační dovednosti.

Jak pomůžeš ostatním?

V rámci hlavního projektu si můžeš vybrat mezi těmito rolemi:

  • lektorující – příprava a realizace workshopů na školách;
  • tvůrce*kyně vzdělávacího obsahu – tvorba infografik na sociální sítě a/nebo článků na webové stránky či do lokálních týdeníků;
  • tvůrce*kyně inovativních nástrojů – tvorba edukačně-zábavných karet a vymýšlení her či jiných vzdělávacích pomůcek.

Jdeš do toho?

→ Do 22. 9. 2024 vyplň přihlašovací formulář, který najdeš ZDE.
→ Do 25. 9. 2024 se ti ozveme s dalšími informacemi.
→ V sobotu 5. 10. 2024 se poprvé potkáme osobně v Brně.

Pro více informací napiš naší koordinátorce Katce na e-mail katerina.valova@replugme.cz.

Projekt vzniká za podpory ČSOB Pojišťovny, která se rozhodla investovat do duševního zdraví a odolnosti středoškoláků a středoškolaček v digitalizované době. Děkujeme!

Další články, které by vás mohly zajímat: