5 návyků, které vás zbytečně vyčerpávají a jak se jich zbavit

20.12.2021
8 minut
5 návyků, které vás zbytečně vyčerpávají a jak se jich zbavit

Přehlcení, stres, nedostatek času, úzkost, samota. Přestože nám život usnadňuje spousta technologických vychytávek, s pocity vyčerpání a neustálého tlaku či nepohody se setkává téměř každý z nás. Spolu s technologiemi totiž přibývá i podnětů, kterým dennodenně věnujeme pozornost. Mozek tak neustále funguje v pohotovostním režimu. Co tedy změnit, abyste si skutečně oddychli a byli spokojenější? Zaměřte se na své digitální návyky.

Usínáte a probouzíte se s mobilem

Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den. O tom, kolik energie budete během dne mít, však rozhoduje už předchozí večer. Modré světlo z obrazovek a displejů totiž dává mozku impulz, že je čas být produktivní, což se s kvalitním odpočinkem neslučuje. Ani pozornost zahlcená podněty ze sociálních sítí nebo seriálu vám na klidu nepřidá.

Vědomí, že máme telefon v dosahu, mozku nedovolí usnout opravdu tvrdě. Byť se to nezdá, je neustále ve střehu, kdyby přišla nějaká „důležitá“ notifikace.

Co s tím? Řešením je offline ložnice. Obrazovkám a displejům bychom se měli vyhnout alespoň hodinu před ulehnutím. Do ložnice si proto telefon vůbec neberte. Čas před spaním můžete věnovat meditaci, čtení či konverzaci s partnerem.

Děláte víc věcí najednou a všechny hned

Všechno okamžitě řešíte a reagujete na každé zapípání. V prohlížeči máte otevřených několik záložek a zásadně děláte víc věcí najednou. Chcete být přece co nejproduktivnější. Po celém dni však zjistíte, že je výsledek úplně opačný. Cítíte se přepracovaní a zahlcení, ale skutečná práce vlastně není nikde vidět. Jenže v e-mailu přece všechno hořelo! A když jste se konečně začali soustředit na své úkoly, napsal vám kolega na WhatsAppu…

Jenom rychlá kontrola e-mailů a zpráv vede k tomu, že jsme během dne o 40 % méně efektivní. Náš mozek se neponoří do hluboké práce a nedokáže se plně soustředit.

Co s tím? Vezměte na milost singletasking. Multitasking totiž stejně neexistuje – ve skutečnosti se jedná o rychlé přepínání pozornosti z jednoho úkolu na druhý. Soustřeďte se proto vždy jen na jednu činnost a na e-maily si vyhraďte pravidelné časové bloky. Zbavte se i ostatních rušičů, jako je mobil položený na stole.

Na poradě pak zkuste navrhnout stanovení pravidel týmové komunikace. Během pracovního dne jsme průměrně vyrušeni 50–80 notifikacemi či zprávami a 80 % z nich je nepodstatných. Rozhodně se tak vyplatí určit, jak poznáme, co je urgentní a co nikoliv.

Pauzy jsou pro vás ztráta času

Mozek je takřka dokonalá mašinka. Aby se však nezavařil, potřebuje stejně jako jiné stroje pravidelný odpočinek. Pokud pracujete několik hodin v kuse nebo se učíte celé odpoledne, nejen, že vám to po chvíli přestane jít, ale začnete mít i tendenci k prokrastinaci a bezúčelnému sahání po telefonu.

Pauzy mají své opodstatnění i při sledování seriálů nebo hraní her. Mozek je tehdy doslova zaplavený dopaminem, a tak vám nedá šanci zamyslet se, jestli opravdu chcete zkouknout další díl a hrát ještě další hodinu. Často tak promarníte více času, než jste si předem určili, a máte pocit, že vám den (či život) protekl mezi prsty.

Odpočinek na Netflixu nebo na sítích není odpočinek. Je to další odevzdání energie, které nás ještě více vyčerpává.

Co s tím? Při učení nebo práci zkuste Pomodoro techniku a dávejte si pravidelné pauzy. Často stačí třeba jen 5 až 10 minut, během kterých se bezmyšlenkovitě díváte z okna. Mezi díly seriálu a herními levely se protáhněte, skočte se napít, nebo umyjte nádobí. Mozek se vzpamatuje a opadne zahlcení i dopamin. Mysl se rázem zbystří a vůle znovu zesílí.

Odpojili jste se od sebe samých

Momenty, které jste dříve prožívali s radostí, dnes vnímáte přes obrazovku ve snaze zachytit co nejlepší fotku na Instagram. Pocit prázdnoty pak často kompenzujete instantním „potěšením“ v online světě. Jenže to dlouhodobě nefunguje a vaše nepohoda se prohlubuje. Postupně zjišťujete, že už ani nevíte, co vás opravdu baví a co vás nabíjí energií. Odpojili jste se od sebe samých.

Online svět je návykový a cílí na naše základní instinkty. Lapit se do jeho psychologických pastí je proto velmi snadné.

Co s tím? Znovu se poznávejte. Dovolte si občas lelkovat, dopřejte si ticho, vyrazte do přírody, vyzkoušejte jógu nebo meditaci. Zavzpomínejte, co vás bavilo v dětství, nebo se přihlaste do nějakého volnočasového kurzu. Pište si deník a často se sami sebe ptejte, jak se zrovna cítíte a proč.

Věnujete málo času a pozornosti ostatním

S blízkými si píšete na messengeru a navzájem si lajkujete příspěvky. Co kdo dělá, vidíte každý den ve stories. Je to pohodlné a rychlé. Ale nějak to není ono, že? Konverzace jsou čím dál plošší a dobrý pocit ze společných chvil se vytratil. I přes stovky online přátel se cítíte osamělí a chybí vám životní náboj.

Podle velké harvardské studie jsou kvalitní vztahy zásadním aspektem lidského štěstí a spokojenosti.

Co s tím? Doma vyhlaste alespoň jedno offline odpoledne týdně a místo hledění do obrazovek si třeba zahrajte deskovku. S kamarády vyrazte na výlet a domluvte se, že necháte mobil v batohu. Když s někým mluvíte, věnujte mu plnou pozornost. Nepodceňujte ani malé sociální interakce. Je prokázáno, že jen pár slov prohozených s neznámým člověkem na zastávce dokáže výrazně zvýšit momentální pocit štěstí.

Jak si krok po kroku vybudovat nový návyk, se na našem blogu dočtete už brzy. Mezitím se můžete zapojit do naší týdenní e-mailové výzvy.

Další články, které by vás mohly zajímat: